JEŻYNA (RUBUS L)

Owoce jeżyny w różnym stadium dojrzałości na zamazanym zielonym tle roślin

Nasze odmiany jeżyn

– JEŻYNA BRZEZINA

– JEŻYNA GAJ

– JEŻYNA GRACJA

– JEŻYNA POLAR

– JEŻYNA RUCZAJ

– JEŻYNA ZAGAJNIK

– JEŻYNA ORKAN

– JEŻYNA GAZDA

Stanowisko i przygotowanie gleby

Jeżyna preferuje stanowiska słoneczne, zaciszne i niebędące zastoiskiem mrozowym. Najlepiej udaje się na glebie żyznej, lekko kwaśnej (pH około 6,0), niezalewanej. Gleba pod uprawę jeżyn powinna być wolna od chwastów trwałych zasobna w materię organiczną i składniki mineralne. Nawożenie organiczne jest ważnym elementem przygotowania gleby. Najkorzystniejsze jest zastosowanie obornika lub nawozów zielonych na kilka tygodni przed sadzeniem roślin. Nawożenie mineralne powinno uwzględniać zasobność gleby w poszczególne składniki i być wykonywane na podstawie wyników analizy gleby.

zwisające owoce jeżyny z krzewów rozpiętych w szpalerze.

Sadzenie roślin

Wszystkie odmiany Jeżyn najkorzystniej sadzić wczesną wiosną. Jesienny termin sadzenia wymaga ochrony przed przemarznięciem poprzez usypanie kopczyka wokół roślin. Materiał szkółkarski z pojemników można sadzić przez cały sezon wegetacyjny. Rośliny należy sadzić 3 – 4 cm głębiej niż rosły w szkółce lub w pojemniku i starannie docisnąć glebę wokół nich. Pamiętać należy o podlewaniu. Pędy jeżyny są łukowato wygięte i pokładające się, dlatego konieczne jest stosowanie podpór. Można stosować formę szpaleru z rozkładaniem pędów przy poziomo rozciągniętych drutach. Jeżyna jest krzewem silnie rosnącym, osiągającym wysokość do 2,5 m, silnie rozrastającym się, dlatego należy sadzić rośliny w rozstawie 1 m. Odległość między rzędami powinna wynosić od 2,5 m – 3,0 m.

Cięcie i formowanie roślin

Latem młode pędy jednoroczne osiągają wysokość od 1,5 m do 2,0 m, należy wówczas usunąć wierzchołki pędów, aby spowodować ich rozgałęzienie. Wczesną wiosną następnego roku, pęd główny skraca się do wysokości 1,7 m, a pędy boczne do długości 30 – 40 cm. Z pąków usytuowanych na pędzie głównym i na pędach bocznych wyrastają pędy owoconośne. Po zbiorze owoców, tuż przy ziemi wycina się wszystkie pędy, które już owocowały oraz nadmiar jednorocznych pozostawiając tylko te najsilniejsze.