Święto Kwitnącej Jabłoni – Łącko 2014

Święto Kwitnącej Jabłoni – Łącko 2014

Święto Kwitnącej Jabłoni w Łącku to wydarzenie o najdłuższej tradycji w Małopolsce. Po raz pierwszy odbyła się w 1947 roku.

Łącko zachęca nie tylko widokiem kwitnących sadów, ale również ciekawą legendą która głosi, że: pewien bardzo mądry tutejszy proboszcz nakazywał przed laty swym parafianom, by za każdy grzech zamiast odmawiania zdrowasiek sadzili po jednej jabłonce. Grzeszyli, więc i sadzili owocowe drzewka. Dziś w Łącku kwitnie, co roku kilkaset tysięcy drzewek. Jak co roku tak i w tym Święto Kwitnącej Jabłoni w Łącku trwało trzy dni (09-11 maja 2014 r.)

W niedzielę odbyły się centralne uroczystości. Po mszy świętej w kościele parafialnym w Łącku, kolorowy korowód przemaszerował do amfiteatru na Jeżowej. W amfiteatrze świętowali łąccy rolnicy i sadownicy, a pokaz swojego kunsztu dała Orkiestra Dęta im. Tadeusza Moryto. Nie zabrakło występów dzieci oraz kolorowych namiotów, w których można było degustować regionalne potrawy. Bogaty program imprezy wypełniły występy zespołów regionalnych, wystawy prac twórców ludowych oraz degustacje tradycyjnych potraw. Idea Święta Kwitnącej Jabłoni związana jest z produkcją rolno-sadowniczą i jej unowocześnianiem. Jest okazją, by oddać cześć i hołd ciężkiej pracy rolników i sadowników. Pod Jeżową rozlokowały się liczne stoiska handlowe i gastronomiczne oraz wesołe miasteczko. Wśród licznych wystawców było stoisko Sadowniczego Zakładu Doświadczalnego Instytutu Ogrodnictwa w Brzeznej. Podchodząc do stoiska można było zapoznać się z aktualną ofertą zakładu i skorzystać z profesjonalnego doradztwa w zakresie uprawy owoców.

Komentarze są zamknięte.