Truskawka (Fragaria ×ananassa Duchesne)

Owocujące sadzonki odmiany truskawek w różnym stadium dojrzałości

Nasza oferta odmian Truskawek

– GRANDAROSA

– DUKAT

– ELSANTA

– ELKAT

– HONEOYE

– KAMA

– KENT

– POLKA

– SELVA

– SENGA SENGANA

Uprawa i sadzenie

Truskawki najlepiej uprawiać w miejscu nasłonecznionym, w glebie zasobnej w próchnicę, przepuszczalnej, piaszczysto – gliniastej, o odczynie lekko kwaśnym (pH od 5,5 do 6). Rośliny te nie lubią gleby ciężkiej i podmokłej.

Przed sadzaniem ziemię należy spulchnić, a jeśli jest piaszczysta, nawieźć, przekopując ją z obornikiem lub kompostem. Rzeczą niezwykle ważną jest konieczność usunięcia wszelkich chwastów, zwłaszcza tych trwałych tj. perz.

Truskawki najlepiej jest uprawiać na podwyższonych zagonach (na cięższych glebach) wystających od 15 do 20 cm ponad powierzchnię gruntu, tak aby woda nie zalegała w obrębie krzaczków. Rośliny sadzimy w rzędzie co 20–30 cm, w rzędach oddalonych od siebie o 40 cm, zależnie od typu wzrostu danej odmiany.

Najlepszą porą na sadzenie truskawek jest początek lipca. Sadzenie w tym terminie powoduje iż truskawki najlepiej plonują w następnym roku. Przy sadzeniu wiosną (kwiecień–maj), w pierwszym roku uprawy zbiory owoców będą niższe. Najlepszy plon osiąga się w drugim i trzecim roku od posadzenia. W związku z tym, uprawa truskawki na jednym miejscu trwa tylko trzy do czterech lat. Po tym okresie truskawkowy zagon należy zlikwidować i na uprawę tego owocu wyznaczyć nowe miejsce.

Sadzonki Truskawek przeznaczone do wysadzenia powinny być wolne od chorób i nie przesuszone. Tylko taki materiał daje szanse na dobre, zdrowe i rentowne plony.

Uprawiając truskawkę w tunelu lub szklarni można przyśpieszyć jej zbiór nawet o 2 tygodnie.

Pielęgnacja i nawożenie

Truskawki mają płytki system korzeniowy i łatwo go uszkodzić prowadząc zabiegi mechaniczne, polegające na spulchnianiu i odchwaszczaniu upraw. W celu uniknięcia walki z chwastami, zmniejszenia ryzyka zarażenia chorobami odglebowymi oraz wyeliminowania zabrudzeń owoców, zagony należy wyściółkować słomą lub agrowłukniną.

W celu wzmocnienia roślin i owoców, należny usuwać młode pędy (rozłogi), które zabierają roślinie matecznej substancje pokarmowe niezbędne do właściwego rozwoju.

O ile uprawa nie została wcześniej zasilona nawozami organicznymi, należy zastosować nawozy mineralne, dzieląc ich ilość na dwie dawki. Wiosną na start i po zbiorach owoców, kiedy roślina zawiązuje pąki na przyszły rok i przygotowuje się do okresu zimowego.

Należy pamiętać o regularnym podlewaniu upraw, zwłaszcza w porze owocowania.